Зміст реферату "Софія Київська"

Київська Русь вписала в історію світового мистецтва і архітектури блискучі сторінки. За часів Володимира Святославича і Ярослава Мудрого наприкінці X – у першій половиш XI ст. були збудовані великі ансамблі палаців і храмів у Києві, Новгороді, Чернігові. У другій половині XI – на початку XII ст. будуються численні комплекси монастирів. У XII ст. в окремих князівствах почали з'являтись власні архітектурні школи. Багато споруд стародавньої Русі можна назвати шедеврами світової архітектури. Це славетний Софійський собор та церква Спаса на Нередиці в Новгороді, Спаський собор та П'ятницька церква в Чернігові, Кирилівська церква з її відомим фресковим розписом XII ст. в Києві, білокам'яні Успенський і Дмитровський собори у Володимирі на Клязьмі, всесвітньовідома церква Покрова на Нерлі та деякі інші. Серед споруд Київської Русі чільне місце займає Софійський собор у Києві, про який ще в XI ст. писалось: “…Церква дивна і славна всім навколишнім країнам, бо такої не знайдеться на всій півночі землі від Сходу до Заходу”.

За 1037 рік київський літопис містив такий запис: “Заклав Ярослав місто велике Київ, у цього же міста є Золоті ворота, заклав також і церкву святої Софії, митрополію і по цьому – церкву на Золотих воротах святої Богородиці благовіщення, по цьому – святого Георгія монастир і святої Ірини”.

Цьому передували важливі події. Після смерті князя Володимира Святославовича в 1015 році розпочалися часи феодальних війн. Тривали вони до 1024 року, після чого Русь було поділено між Ярославом Мудрим і Мстиславом Хоробрим. Лише після смерті останнього в 1036 році Ярославу вдалося знову об'єднати Русь навколо Києва. У тому ж 1036 році великі сили печенігів обклали Київ. Під стінами міста, там, де, за словами літописця, було “поле поза містом", і де згодом був побудований Софійський собор, київські війська завдали печенігам нищівного удару. На відзнаку цих подій будується, як колись Парфенон в Афінах, Софійський собор. В архітектурно-художньому задумі споруди відображено ідею об'єднання та перемоги над віковічним

1 2 3
(Сторінка 1 з 3)