Зміст реферату "Арсенал Києво-Печерської цитаделі"
До найцікавіших архітектурних пам'яток Києва, безперечно належить будівля арсеналу колишньої Києво-Печерської цитаделі. Вона міститься в північно-східній частині фортеці (між головною Київською і головною Васильківською брамами, що були тут раніше).
Споруджена в 1783-1803 роках, ця монументальна будівля зберігає всі ознаки тогочасного стилю – пізнього класицизму, з характерною для нього тенденцією до якнайлаконічніших архітектурних форм, її вирізняють гармонійна узгодженість елементів обсяговопросторової композиції, рівновага й величавість, суворість і простота. Будівля двоповерхова з підвалом. Прямокутна в плані з внутрішнім двором.
Проект арсеналу було затверджено 1783 року. В архівах виявлено кресленики фасадів арсеналу: “з боку Васильківської брами” та з “боку Феодосіївської церкви”, а також план арсеналу, підписаний генерал-поручником Іваном Меллером. На плані є напис про те, що вартість будівництва за кошторисом становила 300 тисяч карбованців, спорудити арсенал передбачалося за шість років. Будували арсенал за щойно згаданим проектом без значних змін. До 1783 року належить також “План части Киево-Печерской крепости… с показанием… в отмену прежнего проектируемому артиллерийскому Арсеналу”, де вказано “новопризначене місце для мурованого арсеналу”.
Арсенал споруджено на місці, де до 1712 року був Вознесенський дівочий монастир. Як випливає з меморіалу, надісланого 15 берези 1727 року з Артилерійської канцелярії до Військової колегії, тоді виникла потреба збудувати у фортеці цейхгауз. “У Києво-Печерській фортеці цейхгауза немає, задля того належить його зробити в монастирі Вознесенському, а яким чином зробити і що потрібно з матеріалів, про те взяти кресленика і відомості в пана бригадира Штока”, – зазначалося в цьому документі. Через чотири роки тут уже містився артилерійський гарматний двір.